Yürü Huzura – Sıraceddin Önlüer

0
348

Sıraceddin Önlüer Hoca efendi ile Mostar Gençlik İlahiyat Buluşmalarında tanışmak nasip oldu. Muhabbeti, ilmi insana güven veriyor, gönülleri ısıtıyor gerçekten. Semerkand Yayınları’ndan çıkan bu kitabı telif ettiği için kendisine teşekkürlerimi, dualarımı iletiyorum.

Baştan sona kadar kalbin, ruhun nasıl dirileceğini nasıl huzur bulacağını beyan eden bu eser şu hadis-i şerifi zikretmeme vesile oldu :

“الصلاة معراج المؤمنين”

Efendimiz; “Müʼminin mîrâcı namazdır.” buyuruyor. (Süyûtî, Şerhu İbn-i Mâce, I, 313)

Bu eser yaşam gayesini unutanlara bir ışık, yeni namaza başlayacak olanlara bir vesile, namazı kıldığı halde gevşeklik gösterenlere bir şuur, namazını daima eda edenlere de hoş bir keyif verecektir eminim…

Kitaptan bir kesit:

Ey nefsim! Sahi sen niçin yaratıldın? Yaratılış gayen ne? Gününü gün edesin diye mi yaratıldın? Yoksa boş yere yaratıldığını ve başıboş bırakılacağını mı sanıyorsun? Hayır, boş yere yaratılmadın, başıboş da değilsin. Bak! Ne diyor Rabb’in:

“İnsan, kendisinin başıboş bırakılacağını mı sanıyor?” (Kıyâme 75/36). Öyle mi zannediyorsun? Öyle mi kabul ediyorsun? Öyle mi hesap ediyorsun? Hesabını, kitabını, hayatını bu anlayışın üzerine mi bina ediyorsun? Davranışlarını buna göre mi ayarlıyorsun? Yoksa yaptıklarının sana kâr kalacağını mı sanıyorsun? Yaptıklarından hesaba çekilmeyeceğini mi düşünüyorsun? Asla boş yere yaratılmadın, başıboş da değilsin!.. Yaptıklarından da hesaba çekileceksin!..”

Editör: Emrah Topcu

CEVAP VER