Futbol, Spor Mu Uyuşturucu Mu?

0
166

Geçenlerde bir sohbet çıkışı metroya doğru yöneldim. Vakit geceye yaklaşmıştı. Sonbaharın gelmesiyle ağacın yapraklarını dökmesi gibi metroda kurumuş yaprak gibi süzülen gençleri gördüm. Derbi varmış meğersem. Bu sonbahar yaprakları misali gençler de yenilmişler, dökülmüşler. Tuttukları takım değil bizzat onlar yenilmişler. Çünkü onlar takımları değil takımlar onları tutuyorlarmış. Mesela çalışmaktan, okumaktan, muhabbetten, camiye namaza gitmekten tutuyormuş bu takımlar onları.

Önemsiz futbol maçı için böyle bir hale düşmek büyük bir sorunumuzdur aslında. Gecenin bu saatinde bu binlerce gencin ne işi var sokaklarda? Bu futbol aşkı, fanatizmi genç nesle nasıl aşılandı?

Cevap ortada, bunu yapanlar Batısız yaşayamayız diyenler olacaktır. Ne geçti ellerine peki? Napolyon cevabı veriyor şüphesiz “para, para, para”.

Masumca ben sadece futbol maçını izliyorum, stadyuma gitmem, iddia oynamam diyen dahi bu büyük bahis havuzunun ferdi oluyor. Maalesef haberi yok…

Futbolu bir spor olarak değerlendirip oynayıp tadında bırakanlar var ben de oynarım arkadaşlar arasında çayırda, bahçede.

“Futbol eşittir hayat” algısını topluma şırıngalayanlar var, bir de bunlara göz yumanlar. Gelin kol kanat gerelim, gençlerimize anlatalım. Paradan, şöhretten daha değerli şeylerimiz olmalı: Gençlik gibi ahlak gibi aile gibi zaman gibi sağlık gibi…

İddia bayilerinin önünde bekleyen gençleri gördüğünüzde hiç içiniz cız etmiyor mu? Okulda başarı göstermesi beklenirken, mescid kuşu olması gerekirken ah… Hayalinde “futbolcu ” olmanın güzel olduğundan başka bir şey olmayan çocuklarımız…  Sistem bizi buna itiyor biz gönderiyoruz çocuğumuzu. Sonra da ondan yüksek ahlak bekliyoruz. Galip gelemedi diye kardeşinin boğazına yapışır mı bir genç yahu? Bir oyun için küfür eder mi kardeşine? Çevreye zarar veren manasındaki “holigan” kelimesi neden onca spor varken futbol için kullanılıyor, düşünelim…

Genel olarak, futbol oynayanları ve izleyenleri görünce bunların apaçık doğru olup olmadığını ilk defa benden duyanlar araştırabilirler. Çünkü insana doğrudan rekabeti, kızgınlığı aşılıyor bu futbol fanatizmi. Hiç sinirlenmeyen bir insanı bile o sahaya girince bir şeylere kızdığını görebilirsiniz.

İngiltere’de “Futbol zararlı mı değil mi?” diye konuşuluyormuş. Bunu duyunca benim gibi düşünenler tâ orada da varmış sandım. Sonra öğrendim ki bu zararı sorgulama sebepleri “futbol topuna kafa ile vurulması sonucu beynin zarar görme riskiymiş”. Daha 7 yaşında 70 tane futbolcu ismi sayabilen yavrucağın beynindeki zararın hesabını kim verecek peki? Diskolarda, barlarda sabahlayan futbolcuları, örnek alan bu gençleri kim kurtaracak? He bir de gol atınca secde edenleri varmış kıbleye doğru. Haydi sevinelim buna derbi maçlarında boşalan camilerden de önemlidir belki!

Futbol bir spor mu yoksa gençlere uyutan bir uyuşturucu mudur? Cevaplarınızı merak etmiyor değilim.

Emrah TOPCU

Bu Yazı Kavram Hareketi‘nde Yayımlanmıştır.

Linki: https://kavramhareketi.com/futbol-spor-mu-uyusturucu-mu-140

 

 

CEVAP VER