Nefsin Peşi Sıra; Nereye?

0
178

İnsanın en temel problemi ne yazık ki nefsine tabi olarak kendini özgürleştirdiğini sanmasıdır. Böyle bir insan, nereye gittiğini bilmeden yürüyüp giden, ailesinden ayrılan bir çocuğa benzer. İlk başlarda, özgürce gezip dolaşan, istediğini yapan çocuk, çok geçmeden kaybolduğunu fark eder ve ağlamaya, sağa sola koşturmaya başlar. İster ıssız bir ormanda, ister kalabalık bir şehirde kaybolmuş olsun, kalbini korku sarar. Doğruyu yanlışı tam olarak bilemeyen bir çocuk kaybolduğunu kısa sürede fark eder de, aklı başında yetişkin bir insan tehlikeye yürüdüğünü, aslından kopup gidişini, sahipsizliğini fark etmez! Nefsinin kurbanı olur, aklını nefsine kurban eder. Çünkü akla uygun olan Yaratıcısı’na teslim olmasıdır. Ve O’ndan kaçış yoktur, dönüş O’nadır.


Bütün Günahlar İçin 

Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle dua ederdi: “Allahummağfirlena zünubena ve zulmena ve hezlena ve ciddena ve amdena ve küllü zalike indena.”

Anlamı: “Allahım günahlarımızı, yaptığımız haksızlıkları, saçmalıklarımızı, bilerek ve ciddi olarak yaptıklarımızı bağışla, bunların hepsi bizde mevcuttur.

(Hakim)

CEVAP VER