Mimar Sinan

0
204

Mimar Sinan Kayseri Sancağı’nın Ağırnas Köyü’nde 1494-1499 arasında bir tarihte doğmuştur. Osmanlı İmparatorluğu’nun gücünün en üstün olduğu bir dönemde, sanatın en üst düzeyde olduğu bir evrede, bütün bu birikimi mimarlık alanında tek isim olarak temsil edebilmiş bir mimardır. Tasarladığı yapıların büyük çoğunluğunu ve en seçkinlerini o zamanın başkenti İstanbul’da gerçekleştirir. Böylece İstanbul, en özgün yapı örnekleriyle

“Biz hizmetimizi dünyada bir bardak suya satacak kadar menfaat düşkünü değiliz. Biz hizmetimizi Allah için yaptık ve mükâfatını da ahirette bekliyoruz.”

sanki bir açık hava müzesine dönüşür. İmparatorluğun çeşitli bölgelerinde mimarlık hizmetleri veren Koca Sinan 1538 Mimarbaşı Acem Ali’nin ölümü üzerine ‘Mimarbaşı’ olur. Elli yıl gibi uzun bir süre mimarbaşı olarak çalışan Sinan, bu dönem içinde 477 yapı tasarlar, tasarımlarını denetler, inşa eder ya da onarır. Kanuni devrinde, İstanbul’a su getirdiğinden dolayı, özel olarak kendi evine çeşme alınmasına müsaade edilen Koca Sinan, 99 yaşında iken, başka bir kararla evindeki suyun kesilmesi üzerine müteessir olmayarak şöyle demiştir:

 

CEVAP VER