İhsan Şenocak’tan İngilizce ve Arapça eğitimli lise

0
229

 

İlmi ve Fikri Araştırmalar Merkezi (İFAM), İlahiyat, Hukuk ve Siyasal gibi bölümlerde okuyan öğrencilere tatbik ettiği 5 yıllık İslami İlimler programını 2019-2020 eğitim öğretim yılında açılacak Aşıkkutlu Anadolu Lisesi ile farklı alana taşımaya hazırlanıyor.

İngilizce eğitimin de verileceği Özel Aşıkkutlu Anadolu Lisesi’nde hazırlık sınıfında yoğun olarak Arapça eğitiminin verileceği öğrenildi.

Özel Aşıkkutlu Anadolu Lisesi’ne ilişkin bilgileri Yeni Akit ile paylaşan İFAM Yönetim Kurulu  Üyesi Abdullah Kadıoğlu şöyle konuştu:

“İFAM olarak 12 yıldır lise ve üniversite öğrencilerine Kâdim usülde İslami İlimler eğitimi veriyoruz. Çok sayıda öğrencimiz yüksek lisans ve doktora yaptı, halen de yapmakta. Eğitim programımızı Özel Aşıkkutlu Anadolu Lisesi projesiyle farklı bir zeminde daha hayata geçireceğiz. ‘Kökü Ezelde Dalı Ebette Bir Gençlik’ serlevhasıyla hazırladığımız bu projede öğrencilerimize mutad lise müfredatının yanında, İslami İlimler de Arapça eserler esas alınarak okutulacak. Hazırlık sınıfında yoğun bir Arapça’nın yanında İngilizce de olacak. Hedefimiz, öğrencilerimizi İslamiyetten hareketle Dünyayı okuyacak, anlayacak ve proje geliştirecek bir donanımla milletimizin huzuruna çıkarmak. Arzumuz, iyi derecede Arapçasıyla İslam Dünyasını, İslami ilimler tahsiliyle medeniyetimizi, İngilizcesi ile Batı’yı tanıyıp öz-posa ayrımına tabi tutan öğrencilerin yetişmesine katkıda bulunmak, onlarla tarihin yürüyüşünü yeniden başlatmak. Mezun olacak öğrencilerin Üniversite’de İlahiyat, Hukuk, Siyasal, İktisat gibi alanlarda tahsil hayatına devam etmelerini temin edip milletimizin önünü açacak eserlere imza atmalarına vesile olmak. Bunun için iyi derecede Arapça, Milli Eğitim müfredatı, İslami İlimler ve İngilizce’yi önemsiyor, programı birinden diğerine pay vermeden uygulama irademizi belirtmek istiyorum.

İFAM’ın başta Samsun merkez olmak üzere şubeleriyle birlikte yürüttüğü vakıf çalışmaları ve eğitim faaliyetleri Elhamdülillah milletimiz nezdinde büyük bir teveccühe mazhar oldu. Çok müspet dönüşler aldık. Bu süreçte bize sürekli sorulan soru ‘İFAM’ın bir okulu yok mu?’ oldu. Özel lise fikri bu sebeple uzun zamandır yönetim kurulu olarak gündemimizde olan bir konuydu. Hem ortaokul, lise hem de üniversite öğrencisine hitap eden ve 12 yılı aşan faaliyetleriyle tecrübe kazanan İFAM, genç ve dinamik hoca kadrosuyla bu hizmeti de hakkıyla ifa edebileceğini düşünerek yola çıktık. Rabbim mahcup etmesin.”

İlmi ve Fikri Araştırmaları Merkezi (İFAM) Kurucusu İhsan Şenocak Diyanet İşleri Başkanlığı’ndaki görevinden istifa etti. Soruşturma geçirdikten sonra Samsun’daki görevine tekrar iade edilen Şenocak’a son olarak Sinop İl Müftülüğü Eğitim Uzmanı görevi verilmişti.

 

Kaynak : Milli Gazete

https://www.milligazete.com.tr/haber/3017710/ihsan-senocaktan-ingilizce-ve-arapca-egitimli-lise

CEVAP VER