Hicrî Yılbaşı; Muharrem

0
258

Muharrem ayının 1. günü hicrî yılbaşıdır. Müslümanların yılbaşısı bu gece ve gündür. Hicrî yılın başladığı muharrem ayı için Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurmuştur: “Nâfile oruç tutacaksan muharrem ayında tut, çünkü o, Allah Teâlâ’nın ayıdır. O ayda bir gün vardır ki o günde yüce Allah geçmiş kavimlerden birinin tövbesini kabul etti. Yine o gün tövbe edenlerin günahlarını da affeder” (Tirmizî).
Muharremle başlayan hicrî yıl şu aylardan oluşur: 1. Muharrem, 2. Safer, 3. Rebîülevvel, 4. Rebîülâhir, 5. Cemâziyelevvel, 6. Cemâziyelâhir, 7. Receb, 8. Şaban, 9. Ramazan, 10. Şevval, 11. Zilkade, 12. Zilhicce.

On ikinci ay olan zilhiccenin son on günü ve birinci ay olan muharrem ayının birinci gününde oruç tutanların bütün bir yıl oruç tutmuş sayılacakları da bildirilmiştir.

Müslümanların yeni yılına girdiğimiz bu gün ve geceleri ibadet, tövbe ve istiğfarla ihya etmeli, yeni yılın müslümanların dünya ve ahiret saadetine vesile olması için Allah Teâlâ’ya çok dua etmeliyiz.

CEVAP VER