Bediüzzaman’ın Validesi NURİYE ANA – Hülya Yakut ÜSTÜNDAĞ

0
319

“Ben en esaslı dersi valimden aldım.”

Bediüzzaman Said Nursi –rahimehüllah-

Bir hafta önce bir vesile ile ailemin yanına gitmek nasip oldu ve değerli annem ile görüştüm. Kendisine hediye etmiş olduğum bu kitabı tavsiye etmemi söyledi ve şöyle ekledi:

“Bu kitap müslüman genç bir kıza, bir anneye sayısız değerleri, adapları öğretiyor. Nuriye Ana’nın temiz, ihlaslı, dindar hayatı çok güzel anlatılmış. Eşiyle, evlatlarıyla arasındaki münasebet aile ahlakını, aile huzurunu örneklendirmekle kalmıyor kalplerde bu ahlak ve huzurdan tesirler bırakıyor. Şahsen ben kendi hallerimde değişikler gördüm, aileme, eşime, evlatlarıma olan bakış açım bir nebze değişti… Nuriye Ana’nın hayatını ele alan Hülya Hanım Hoca Efendiye minnetlerimi sunuyorum. Rabbim Nuriye Anamızdan, ailesinden ve hususen üzerine titrediği, İslâm ahlakıyla yetiştirdiği evladı Bediüzzaman Said Nursi hazretlerinden razı olsun…”

 

Bediüzzaman Said-i Nursi”nin ilim deryalarında yüzmesi için fiili duayı eksik etmeyen, çocuğunu abdestsiz emzirmeyen Nuriye Ana”nın hayatı, günümüz annelerine ders niteliğinde…

 

Bediüzzaman Said Nursi”nin ”En esaslı dersi validemden aldım” diyerek sıklıkla Risale-i Nur okuyanlara hatırlattığı Nuriye Ana”nın hayatı Hülya Yakut Üstündağ tarafından kaleme alındı. Nesil Yayınları”ndan çıkan romandan, hakkında, günümüze çok az bilginin ulaştığı Nuriye Ana”nın hayatı birçok farklı detayıyla okuyucuya aktarılıyor. Bediüzzaman”ın Annesi Nuriye Ana kitabı, üzerinde uzunca zaman düşünülmüş bir emeğin sonucu. Çocuğunu 9 yaşında gurbete yollayan ve şefkat ve merhamet timsali ümmi bir anne olarak bilinen Nuriye Ana”nın hayatını bilgi ve birikimiyle kurgulayan yazar Üstündağ ”Malumunuz olduğu üzere Bediüzzaman”ın annesine ait bilgiler yok denecek kadar azdır. Elimizdeki bu sınırlı bilgi ve belgeleri, ben daha çok hayalimde çoğaltarak yazmaya çalıştım” diyor. Belgelerden, hatıralardan; rüyalardan ve daha çok da hayallerden beslenerek oluşan roman, yazarın hayal mekanizmasını harekete geçirmesiyle vücuda gelmiş.

HİÇBİR ZALİM ONU EĞMESİN

 

Çocuklarını Kur”ân ve sünnet üzere terbiye eden; sımsıcacık kalbiyle, evlatlarını hayırla yetiştirmek için çırpınan, ilk muallim vasfını taşıyan Nuriye Ana”nın hikâyesi Bitlis”in Hizan ilçesinin Nurs köyünde başlıyor. Asrın müceddine, garibüzzamana, çağın ve modern zamanın âlimi olan Bediüzzaman Said Nursî”ye annelik yapan Nuriye Hanım”ın hem annelik hem de kadınlık vasfı romanda iyi bir şekilde ortaya koyuluyor. Satırlar arasında dolaşırken sayfalarca anne babalık üzerine yazılan yazıları bir kenara itecek ayrıntılarla karşılaşmak mümkün. Küçük oğlu Said”e ilim isteyen Nuriye Hanım, bebeğini asla abdestsiz emzirmezken, onun ilim deryasında yüzmesi için filli duasını da etmiş bulunuyordu. ”Hiçbir zalim onu eğemesin, hiçbir âlim onu yenemesin” duası, hiçbir gece kaçırmadığı teheccüd namazları, ibadetlerindeki hassasiyeti oğlu Said”e ziyadesiyle sirayet etmiş diyorsunuz romanı okurken.

 

İLK SÖYLEDİĞİ KELİME: ALLAH

 

Nuriye Hanım”ın rüyaları da okuyucuya birçok önemli noktayı işaret ediyor. Yine bir gün oğlu kucağındayken daldığı rüyadan ”Korkma Nure Hanım. Merak etme, senin oğlun düşmez, o zirvelerin adamı… Harp meydanlarında onlarca saat su içinde yarı baygın kalır yine düşmez. Düşman ordularının başkumandanı karşısında dimdik durur, yine düşmez” sedasıyla uyanan Nuriye Ana”nın, o gün Said”e ana olmanın lütfuna eriştiğinin altı çiziliyor.

 

İlmin anahtarını oğluna veren ilk kişi olan Nuriye Hanım”ın oğlunu ağladığı vakitlerde ”Hu hu hu Allah/ La ilahe illallah” nidasıyla sakinleştirdiği ve Said”in sırf bu nedenle konuşmaya başlarken söylediği ilk kelimenin Allah olduğu da etkileyici bir dille aktarılmış okuyucuya.

 

Ezcümle, romanı okurken bir hayal bahçesinde geziniyorsunuz, yaşanmışlıklara, Nurs köyüne, bir anneye, fedakâr bir babaya ve kıymetli evlada uzaktan bakıyorsunuz. Nuriye Hanım”ın hassasiyetleri, kendinizi sorgulamaya iterken, bir evlat ve annenin ilim toprağında birlikte büyümelerine imrenerek bakıyorsunuz Yetiştirecekleri çocuklara uygun formüller bulamayan günümüz annesine ipuçları sunan kitabı, ince eleyip sık dokumakta ve başucunda tutmakta fayda var.

 

Kitabın künyesi: 

Bediüzzaman”ın Validesi Nuriye Ana 

Hülya Yakut Üstündağ

Nesil Yayınları

Mayıs 2014

 310 sayfa

(Yeni Şafak Kitap Eki)

CEVAP VER